Jak dbać o DOBRO

Biżuteria DOBRO wykonywane od podstaw ręcznie, każda sztuka wykańczana jest przy użyciu wymagających technik złotniczych. Z uwagi na rękodzielniczy charakter oraz wykorzystanie metali szlachetnych, które należą do relatywnie miękkich – srebra, srebra złoconego czy złota, produkty marki DOBRO powinny być używane wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.

Zależy mi bardzo na tym, by oferowana przez DOBRO jakość była w najwyższym standardzie. Stąd każda sztuka biżuterii jest ręcznie polerowana i ma swój szlachetny ciężar, który sprawia, że zaprojektowane przeze mnie formy są wyjątkowo trwałe - niepodatne na deformację. Srebro to kruszec szlachetny, z natury miękki, a więc wrażliwy na uszkodzenia (zarysowania, obtłuczenia), a projekty DOBRO cechują się bardzo dużą, wypolerowaną powierzchnią - aby zachować piękno wysokiego poleru biżuterii, który jej pierwotnie nadaję, należy obchodzić się z biżuterią delikatnie. Konieczne jest zdejmowanie biżuterii przed wszelkimi czynnościami czy pracami domowymi, które mogłyby narazić ją na uszkodzenie czy porysowanie. Przechowując biżuterię pamiętaj, że srebro jest metalem delikatnym i skorym do porysowań – dlatego tez tak ważne jest, by przechowywać każdą sztukę biżuterii osobno, nie wrzucać jej razem z innymi, do jednego woreczka. Idealnie sprawdzi się w tej roli szkatułka.

 DOBRO stosuje grubą, jedno- i dwu lub trzy-mikronową (standard Gold Vermeil) powłokę galwaniczną z 24-karatowego złota w przypadku pierścionków, sygnetów, kolczyków oraz zawieszek oraz 0,5-mikronową w przypadku łańcuszków. To wysoki, bardzo trwały standard złocenia. Będziesz mogła cieszyć się pięknem srebrnych i pozłacanych DÓBR przez wiele lat, jeśli otoczysz je czułą opieką i zadbasz o nie należycie. By tak się stało, należy zapobiegać kontaktowi biżuterii z wodą, a więc zdejmować biżuterię przed myciem rąk, kąpielą czy basenem. Należy również unikać kontaktu biżuterii z kosmetykami, także tymi na bazie alkoholu, a więc zakładać biżuterię jako ostatni element stylizacji - dopiero po spryskaniu się perfumami oraz zakładać na ciało już nakremowane, po całkowitym wchłonięciu się balsamu. 


Z czasem biżuteria srebrna ciemnieje, czasami pojawiają się na niej ciemniejsze "piegi", są to zjawiska naturalne. Przyczyną ciemnienia jest reakcja tego szlachetnego metalu na m.in. wilgoć, chemikalia, czy alkohol zawarty w perfumach, lub reakcja srebra z pozłotą. Aby opóźnić ten proces, możesz umieścić w pudełeczku z biżuterią pochłaniacz wilgoci (użyj saszetek z kuleczkami oznaczonych „Silica Gel” - wchłaniają one wilgoć z powietrza). 

Do odświeżenia pierwotnego blasku biżuterii srebrnej stosuj wyłącznie ściereczki do tego przeznaczone, dostępne są one w większości sieciowych sklepów jubilerskich (specjalistyczne produkty dedykowane są osobno do pielęgnacji biżuterii srebrnej, osobno do złotej/złoconej). Próby pielęgnacji biżuterii tzw. domowymi sposobami mogą ją niestety porysować. Biżuterii DOBRO nie myj domowymi detergentami ani nie trzyj ściereczkami czy szczoteczkami innymi, niż te specjalnego przeznaczenia. Wszystko to może prowadzić do zniszczenia i zarysowania złotej powłoki, oraz uszkodzenia wypolerowanego srebra. 

Złota powłoka w trakcie codziennego użytkowania i w kontakcie ze skórą (a szczególnie skórą nakremowaną, lekko spoconą itd.) z czasem może ulegać z czasem wytarciu. Jest to proces naturalny, któremu nie sposób zapobiec. Biżuteria złocona może również z czasem ciemnieć - jest to efekt procesu chemicznego, w którym złota powłoka wchodzi w reakcję z innymi metalami czy związkami chemicznymi znajdującymi się w powietrzu. Na pewno pomoże przechowywanie biżuterii oddzielnie, w osobnym pudełeczku. Przedłużyć piękno pozłacanych przedmiotów może również specjalna ściereczka do czyszczenia złotej biżuterii – gdy będziesz chciała nadać złotej powłoce pierwotny blask, delikatnie ją przetrzyj. Pamiętaj jednak, że ściereczka nasączona jest specjalnym preparatem i ma właściwości ścierające, stąd ta pielęgnacja powinna być czuła i delikatna - tak, aby nie zetrzeć złotej powłoki, a jedynie ją wypolerować.

Piękno biżuterii nie jest wieczne - w miarę upływu czasu następuje naturalne zużycie złotej powłoki, blask srebra ciemnieje, a na powierzchni przedmiotów pojawiają się zarysowania wynikające z codziennego użytkowania. Dlatego tak ważne jest, byś traktowała biżuterię jak skarby, które należy otoczyć czułą opieką. 

Bardzo zależy mi na tym, by oferować biżuterię jakościową i której piękno będzie jak najdłuższe. Przygotowuję ją w standardzie, który to umożliwia. Jeśli jednak po jakimś czasie będziesz chciała wypolerować kupioną w DOBRO biżuterię lub ponownie ją pozłocić - jest taka możliwość - wystarczy, że napiszesz pod sklep@dobrojewellery.com. W zależności od stopnia zużycia metalu, każdorazowo ta usługa podlega osobnej wycenie.Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl